Windows Server 2012 R2 GUI Kurulum ve Konfigurasyon

Server 2012 R2 GUI kurulumunun Server Core kurulumundan bir farkı bulunmamaktadır. Select operation system you want to install ekranında Server with a GUI seçeneğini seçmemiz yeterli olacaktır.


 1. Kurulum tamamlanıp sunucumuz yeniden başladıktan sonra Administrator kullanıcısı için 2 defa kompleks bir şifre girip Finish butonuna tıklıyoruz.


 1. Şifre tanımı yapıldıktan sonra CTRL+ALT+DEL tuşlarına birlikte basarak login paneline şifremizi girip sunucumuzu açıyoruz.


 1. Sunucumuz açıldıktan sonra otomatik olarak yeni Server Manager / Dashboard ekranımız açılmaktadır. Gelen taleplerin üzerinde Server 2012 nin aksine Server 2012 R2 de sol alt tarafta aynen Windows 8.1 client işletim sisteminde olduğu gibi start menusu bulunmaktadır.


   

  Server 2012 R2 nin masaüstü ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir. Burada sadece çöp kutusu bulunmaktadır.


   

 2. Server Manager konsoluda tamamen değişmiş durumdadır. Server 2008 R2 deki Server Manager aksine tamamen bir Metro UI ekranı bizi karşılamaktadır. Dashboard üzerinden hızlıca rol ve özellik ekleme çıkarma, sunucuları bir grup haline getirme ve diğer sunucuları da bu konsoldan yönetme imkanına sahibiz.


 1. Dasboard / Quick Start altında Rol ve Özellik ekleme seçeneğini inceleyelim. Burada Add Roles and features başlığına tıklıyoruz.


 1. Örneğin rol olarak Fax Server rolu kurulumu özellik olarak ise Windows Server Backup özelliğini kuralım. Before you begin hoşgeldin ekranında kurulumdan önce Administrator kullanıcısının güçlü bir şifreye sahip olması, Static bir IP adresi olması veya network ayarlarının yapılmış olması, Windows updatelerinin tamamlanmış olması önerilmektedir. Bunları yaptığımızı varsayarak Next butonuna tıklıyoruz.

  NOT: Skip this page by default kutucuğu işaretlenerek bu ekranın bir sonraki kurulumda çıkması engellebilir.


 1. Select Installation Type ekranında iki seçeneğimiz bulunmaktadır. Biz burada Role-based or feature based installation seçiyoruz ve Next tıklıyoruz.

   

  NOT: Remote Desktop Servisleri (Uzak Masaüstü Servisleri) kurulumu (RDS) yapılacaksa bu seçenek işaretlenir. Kitabımızın ilerleyen bölümlerinde bu konuyu işleyeceğiz.

 


 

 1. Select Destination Server ekranında hangi sunucuya veya sunucu havuzuna bu kurulumu yapacağımızı seçiyoruz ve Next butonuna tıklıyoruz. Aynı zamanda Select a virtual hard disk seçeneğiyle bir sanal VHD dosyasına bu kurulumları yapabiliriz. (Bunun için VHD dosyası üzerinde Read ve Write haklarına sahip olmamız gereklidir)


 1. Select Server Roles ekranında hangi rolün kurulumunu yapacaksak yanındaki kutucuğu işaretliyoruz. Burada Fax Server Rolü kurulumu yapacağız.


 1. Seçim sonrası Fax Server rolu için gerekli ek özelliklerin de kurulması ile ilgili ekranda Add Features butonuna tıklıyoruz ve Include management tools (if applicable) seçeneğinin işaretli olduğundan emin oluyoruz.


Seçim sonrası Fax Server aşağıdaki gibi olmalıdır ve Next butonuna tıklıyoruz. 1. Select Features ekranında ise sadece ek özellikleri kurabiliriz. Burada Windows Server Backup özelliğini seçiyoruz ve Next tıklıyoruz.

NOT: Roles ve Features aynı yollarla kurulmaktadır. Bir önceki ekranda rolleri bu ekranda ise özellikleri kurabilmekteyiz. Rol ve özellikler arasındaki temel farkları ilerleyen konularımızda daha ayrıntılı anlatacağız.


 1. Fax Server rolu kurulum ekranında birtakım gereksinimlere (Print Server gibi) ihtiyac duyacağımızı belirtiyor. Aynı zamanda kurulum sonrası konfigurasyon istemektedir.


 1. Fax Server için gerekli Print Servisi ile ilgili notları ekrana getirmektedir. Next butonuyla bir sonraki ekrana geçiyoruz.


 1. Role Servisleri ekranında gerekli olan servisler kurulabilir. Burada sadece Print Server seçili geliyor değişiklik yapmadan Next butonuna tıklıyoruz.


 1. Confirm installation selections ekranında hangi rollerin ve özelliklerin kurulacağına dair bir özet ekranı gelmektedir. Yapmak istediğiniz bir değişiklik varsa Previous butonuna tıklayıp gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Burada herhangi bir değişiklik yapmayacağımızdan dolayı Install butonuna tıklayıp kurulumları başlatıyoruz.


Restart the destination server automatically if required seçeneği işaretlenirse rol ve özellik kurulumları sonrası sunucunun yeniden başlatılması gerekiyorsa bunu otomatik olarak yapmaktadır. Kutucuğun seçimi sonrası aşağıdaki ekranda Yes tıklanmalıdır.


 1. Kurulumumuz aşağıdaki gibi tamamlanmıştır. Burada ek konfigurasyon istediğine dair bir mesaj göreceksiniz. İsterseniz bu ek konfigurasyonu Perform Additional Configuration tıklayıp yapabilir isterseniz Close tıklayıp sonradan yapılandırabilirsiniz.


 1. Close tıklayıp sonradan yapılandırma yapmanız gereken durumlarda Server Manager konsolu üzerinde bir sarı ünlem işareti belirmektedir. Bu işarete tıkladığınızda aynı ekrana ulaşabilirsiniz. 1. Kurulum sonrası dashboard altında kurulumları yapılmış rolleri görebilirsiniz.


 1. Dasboard üzerinde Manage bölümünden de Rolleri ve özellikleri ekleyebilir, server grup oluşturabilir aynı zamanda yüklü olan rol ve özellikleri buradan kaldırabilirsiniz. (Remove Roles and Features)


 1. Server Manager Properties içerisinde Server Manager konsolunun kaç dakikada bir refresh yapacağını ve Server Manager konsolunun sunucu açılışında otomatik olarak açılıp açılmaması seçimini yapabilirsiniz.


 1. Tools bölümünde yüklü olan özellikler ve rolleri görebilirsiniz. Server 2012 R2 yüklendiğinde default olarak gelen özellikler burada listelenmektedir.


 1. View bölümünde Server Manager görünürlük boyutlarını değiştirebilirsiniz. Hide Welcome Tile seçeneğiyle quick start menusunu gizleyebilirsiniz.


 1. Help bölümünde F1 tuşuna basarak internet browser üzerinden yardım seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Bunu çok fazla kullanacağınızı düşünmüyorum.


 1. Local Server bölümünde şu an üzerinde çalıştığımız sunucu hakkında özet bir bilgiye ulaşabilir, Local sunucu ayarlarını değiştirebiliriz. Kısaca bu ayarlar hakkında bilgi vermek gerekirse;

Computer Name: Sunucunun ismini değiştirmek için kullanacağımız adımdır.

Workgroup: Sunucumuzun domainde mi veya workgroup içerisinde mi olduğu bilgisini verir. (Domain, Workgroup)

Windows Firewall: Sunucumuzun güvenlik duvarıyla ilgili ayarları içerir. (On, Off)

Remote Management: Bu sunucunun diğer sunucular üzerinden uzaktan kontrol edilme izninin verildiği bölümdür. (Enabled, Disabled)

Remote Desktop: Sunucumuza uzak masaüstü bağlantısı ayarlarmalarının yapıldığı bölümdür. (Enabled, Disabled)

NIC Teaming: Birden fazla ethernet kartının team mantığında kullanılabileceği ayarın yapıldığı bölümdür.

Ethernet: Sunucumuzda bulunan fiziksel / sanal ethernet kartlarının özet bilgilerinin bulunduğu bölümdür.

Last installed updates: Windows güncelleştirmelerinin en son ne zaman yüklendiğini gösteren özet ekranıdır.

Windows Update: Windows güncelleştirmelerinin konfigure edildiği bölümdür. (Turn on, Turn Off)

Last checked for updates: Windows güncelleştirmelerini en son ne zaman kontrol ettiğini gösteren özet ekranıdır.

Windows Error Reporting: Windows Server içerisinde oluşan hataların otomatik olarak Microsoft Error Reporting bölümüne gönderilmesinin sağlandığı bölümdür. (On, Off)

Customer Experience Improvement Program: (CEIP) Microsoft periyodik olarak sunucunuz üzerindeki birtakım istatistikleri toplayarak işletim sisteminin geliştirilmesi konusunda bilgiler sağlamaktadır. Kısaca bu programa katılmak istiyor musunuz diye sormaktadır. (Yes, No) Bu ayarın No olarak kalmasını öneriyorum, hangi bilgilerin iletildiğini maalesef bilmiyoruz.

IE Enhanced Security Configuration: Internet Explorer güvenlik konfigurasyonun yapıldığı bölümdür. (On, Off) Sunucu üzerinde internet erişimi sağlayacaksanız bu ayarın hem administrators hem de Users için Off olmasını öneriyorum.

Time Zone: Sunucumuzun hangi zaman aralığında olduğunu gördüğümüz ve ayarladığımız bölümdür. Türkiye zaman dilimi Istanbul (UTC+02:00) olarak geçmektedir.

Product ID: Windows Server 2012 R2 ürünümüzün aktive olup olmadığını gördüğümüz bölümdür.

Bunlar haricinde Operation System Version ile işletim sistemi versiyon bilgilerimizi, Hardware information bölümünde sunucumuzun sanal mı fiziksel mi olduğunu, Processors bölümünde sunucumuzun işlemci bilgisini, Installed memory (RAM) bölümünde toplam RAM miktarını, Total disk space bölümünde toplam disk alanımızı görebiliriz.


 1. Dasboard / Configure this local server bölümü altında 3 numaralı seçenek Add other servers to manage ile yönetimini yapmak için diğer sunucularımızı ekleyebiliriz.


Bu ekranda Active Directory den, DNS den ve Import seçeneğiyle (txt dökümanı) Server 2008, 2008 R2 ve Server 2012 de dahil olmak üzere diğer sunucularımızı yönetebilir durumdayız.


 1. Dasboard / Configure this local server bölümü altında 4 numaralı seçenek Create a server group seçeneği ile sunucu grupları oluşturabilir. Bu sunucu grubuna tek bir yerden merkezi bir yönetim sağlayabiliriz.

Örneğin sistemimizde bütün DHCP sunucularımızı bu gruba ekleyebilir ve yönetimini buradan sağlayabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.