Windows Server 2012 Core Kurulumu

Server Core sürümüde diğer Windows Server 2012 kurulumları gibi yapılmaktadır. Kurulum senaryolarımızdan biri olan Windows Server 2012 R2 DVD medyasını sunucunuza takıp DVD den boot seçeneğini aktif hale getirmemiz gereklidir. Bu uygulamamızda temiz (clean) sıfırdan kurulum adımlarını gerçekleştireceğiz.

 1. Sunucumuz DVD den açılış yaptıktan sonra Windows Setup ekranı karşımıza gelecektir. Bu ekranda kurulum dili, zaman ve para birimi, klavye formatını seçerek Next butonuna basıyoruz.


 1. Kuruluma başlamak için Install Now butonuna tıklıyoruz. Bu ekrandaki Repair Your Computer aşamasını ilerleyen konularımızda işleyeceğiz.


 1. Setup is starting adımında hardware kontrolunuz yapılmaktadır.


 1. Bu adımda ürün anahtarımızı giriyoruz. Eğer Volume Licensing Server Center (VLSC) üzerinden bu ürünü temin ettiyseniz ürün anahtarını girmeniz gerekecektir. Trial (deneme) versiyon ürün indirseniz burada lisans anahtarı girmenize gerek kalmayacaktır.

   

  NOT: Evaluation versiyon kurulumundan sonra 10 gün içerisinde online aktivasyon yaparsanız 180 gün boyunca ürünü bütün özellikleriyle kullanabilirsiniz.


 1. Aşağıdaki listeden Windows Server 2012 R2 Standart (Server Core Installation) seçimini yapıyoruz ve Next butonuna basıyoruz.

   

  NOT: Burada Server with a GUI seçeneğiyle grafik arayüzü olan Server 2012 R2 kurulumunu yapabilirsiniz. Görüldüğü üzere 32 bit sürümü bulunmamaktadır.


 1. Lisans anlaşmasını kabul ettiğimizi bildiren I accept the license terms checkbox işaretleyip Next butonuna basıyoruz.


 1. Buradaki ortamımızda sıfırdan kurulum seçeneğini (Custom: Install Windows only) uyguluyoruz. Eğer bu kurulum işlemini Server 2008 R2 gibi bir sunucu yapısı üzerine yükseltme şeklinde uyguluyorsanız Upgrade: Install Windows and keep files, settings and applications seçimini yapmanız gereklidir.


 1. Kurulumu hangi fiziksel disk üzerine yapacağımızı seçiyoruz. İstenirse burada disk genişletilebilir, formatlanabilir veya New seçeneğiyle disk başka alanlara ayrılabilir.NOT: Kurulum otomatik olarak 350 MB lık sistem tarafından rezerve edilen bir alan oluşturmaktadır. Bu alan içerisinde aşağıdakiler bulunur:

Boot: Bu dosya içerisinde boot configuration database ve öngereksinim dosyaları bulunur.

Recovery: Bu dosya içerisinde sistem repair modundaki dosyalar bulunur.

Bootmgr: Bu dosya aktif Boot Configuration Database bilgisini tutar işletim sistemini yükler.

BOOTNXT: CPU Never Execute (NX) teknolojisi özelliğini kullanır.

BOOTSECT.BAK: Sunucunun yedeklenmiş boot sektörünü oluşturur.


 1. Kurulum işlemi başlamıştır, aşağıdaki adımlardan sonra kendiliğinden kurulum tamamlanacaktır.


 1. Kurulum tamamlandı ve otomatik olarak 10 sn. içerisinde sunucu kendiliğinden yeniden başlayacaktır.


 1. Kurulum tamamlandıktan ve sistem yeniden başladıktan sonra Administrator kullanıcısına şifre tanımlamanız gereklidir. Bunun için OK butonuna basıyoruz.


 1. İki defa compleks olmak koşuluyla bir şifre tanımlıyoruz. ( Password1 gibi)


 1. Şifremizi kabul etti ve şifreyi Administrator kullanıcısına atamıştır.


 1. Server Core kurulumumuz tamamlandı. GUI arayüzü olmadığından dolayı sizlere biraz garip gelebilir, bu ekran gözünüzü korkutmasın herşey komut satırından yönetiliyor ve kurulum sonrası cmd.exe command prompt açılmaktadır. Bu ekranda sconfig yazıp entera basıyoruz Server Configuration menusu açılıyor.

   


 1. Server Core üzerinde Server Configuration menusunda yapabileceğimiz seçenekler aşağıdaki ekrandaki gibidir.


 1. Örnek olarak sunumuzun hostname – bilgisayar ismini değiştirelim. Bunun için Enter number to select an option menusunun karşısına 2 yazıp yani 2) Computer Name seçeneğini seçip entera basıyoruz.


 1. Bu bölümde yeni bilgisayar ismini yazıyoruz ve entera basıyoruz.


 1. İşlem sonrası sunucunun yeniden başlaması gerektiğine dair uyarıya Yes tıklayıp sunucumuzu yeniden başlatıyoruz. Bu işlem sonrası bilgisayarımızın ismi ATHENA olarak değişmiştir.


NOT: Ek bilgi yunan mitolojisinde ATHENA zeka, sanat, strateji ve barış tanrıçası olarak geçmektedir. Babası tanrıların başı ZEUS annesi ise ZEUS un ilk karısı olan hikmet tanrıçası METIS dir.


 1. Server Core üzerinde statik IP adresi atamak için 8) Network Settings seçimi yapıyoruz.


 1. Ardından sunucumuza bağlı fiziksel/sanal network kartlarından hangisini kullanacaksak Index numarasını yazıyoruz. Buradaki örneğimde Index numaram 10 dur.


 1. Buradan sonraki adımlarımızı Network Adapter Settings bölümü içerisinde tamamlıyoruz. İlk olarak 1) Set Network Adapter Address seçimiyle IP adresimizi ve Subnet Mask ayarımızı yapıyoruz.


 1. Burada DHCP için (D) Statik için (S) seçimini yapıyorsunuz. S olarak statik IP adresi vereceğimi belirttim ardından 192.168.68.11 diye IP adresimi 255.255.255.0 olarak Subnet Mask adresimi en son olarak da 192.168.68.1 Default Gateway adresimi belirttim.

Buradaki IP adresleri tamamen kendi lab ortamıma göre şekillendirdiğim adreslerdir. Temel network bilgisine sahip olanlarınız kendi yapılarına uygun seçimleri yapabilirler.


 1. Network Adapter Settings ekranında 2) Set DNS Servers seçimi yaparak DNS sunucularımızıda ayarlıyoruz.


 1. Server Core remote desktop yani uzak masaüstü erişimini açmak için 7) Remote Desktop seçimini yapıyoruz


Ardından Enable için (E) seçimi ve biraz daha az güvenli olan 2) Allow clients running any version of Remote Desktop (less secure) seçimini yapıyoruz.


 1. Bu değişiklikten sonra aynı ortamdan IP verdiğim herhangi bir bilgisayardan bu sunucuyu ping lediğimde yanıt alamamaktayım. Bunun sebebi firewall üzerinde ICMP paketlerinin filtrelenmesinden kaynaklanmaktadır. Server Core sunucumuz üzerinde command prompt üzerinde aşağıdaki komutu yürüterek firewall yapısının açık olduğunu görebiliriz.

Netsh firewall show state

NOT: sconfig içerisinden Command prompt geçiş yapmak için 15) Exit to Command Line seçeneğini seçmemiz gereklidir.


 1. Bu sunucuya ping atmak için ICMP ayarlarını aşağıdaki komut yardımıyla değiştiriyoruz.

Netsh firewall set icmpsetting ALL


Bu komutu uyguladıktan sonra aynı ağ yapısında herhangi bir bilgisayardan Server Core sunucumuza ping atabiliriz.

Ping 192.168.68.11


 1. Server Core sunucumuza ping atabiliyoruz fakat henüz uzak masaüstü bağlantısını sağlayamadık. Bunun sebebi her ne kadar izin versek de uzakmasaüstü bağlantısı firewall tarafından engellenmektedir. Bu ayarı Windows Powershell üzerinden değiştirebiliriz.

Command Line üzerinde powershell yazıp entera basıyoruz. Ardından firewall kurallarını görüntülemek için aşağıdaki komutu yürütüyoruz. RemoteDesktop ile başlayan 3 kuralımız False olarak görünüyor, bunları True olarak değişmemiz gerekiyor.

get-netfirewallrule -displaygroup “Remote Desktop” | ft Name,Enabled -autosize


Aşağıdaki komutu yürüterek firewall kurallarını True olarak değiştiriyoruz.

netsh advfirewall firewall set rule group=”remote desktop” new enable=Yes


 1. Bu işlemler sonrası herhangi bir bilgisayardan Remote Desktop Connection (Start / Run / mstsc yazarak da ulaşabilirsiniz) seçeneği ile Server Core sunucumuzun IP adresini yazarak erişim sağlayabiliriz.


 1. Server Core sunucumuz üzerinde yüklü olan rolleri ve özellikleri görmek istersek ne yapmalıyız veya yeni bir rol, özelliği nasıl yükleyebiliriz sorusuna cevap en kolay Windows Powershell üzerinden aşağıdaki komutları yürütmek şeklinde olacaktır.

Get-WindowsFeature | Where {$_.Installed –eq $True}


NOT: Bu komut üzerinde True değerini False yaparak yüklü olmayan rol ve özellikleri görebiliriz. Windows Powershell konusuna ilerleyen konularımızda kısaca değineceğiz.

 1. Burada DHCP server rolunu kurmak istersek aşağıdaki komutu yürütmemiz yeterli olacaktır.

Install-WindowsFeature DHCP –IncludeManagementTools


Burada sadece DHCP rolunun kurulumunu yaptık, herhangi bir konfigurasyon yapmadık. Kurulum başarıyla tamamlandı Exit Code: Success olarak ekrana çıktı geldi.

Böylelikle Server Core işletim sistemimizi erişime hazır bir duruma getiriyoruz. Server Core sürümünü daha detaylı olarak ilerleyen konularımızda işliyor olacağız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.