Logon Script and Home Folder Redirection

Etki alanı içerisinde (domain ortamında) çalışan bilgisayarlarda kullanıcı sisteme login olduğunda otomatik olarak çalıştırılan Script dosyasına, logon script özelliği denilmektedir. Bu özelliğin kullanılması için domain ortamı kurulduğunda oluşan NETLOGON klasörüne oluşturduğumuz script veya Batch file (vbs,bat) kopyalamamız gereklidir.

Bir örnekle kullanıcı bilgisayarında oturum açtığında karşısına bir MessageBox çıkmasını sağlayalım. Logon script oluşturmak için burada vbs (Visual Basic Script) dosyası oluşturacağız. Bunun için Notepad programını açıyoruz ve aşağıdaki satırları giriyoruz.

x=msgbox(“Are you ZEUS ? “,4, “Olimpiyan Group”)


Ek Bilgi: Script içerisindeki 4 rakamı messagebox içerisinde Yes ve No seçimlerini aktif hale getirmektedir.

0 =OK button only

1 =OK and Cancel buttons

2 =Abort, Retry, and Ignore buttons

3 =Yes, No, and Cancel buttons

4 =Yes and No buttons

5 =Retry and Cancel buttons

16 =Critical Message icon

32 =Warning Query icon

48 = Warning Message icon

64 =Information Message icon

 

Bu notepad içeriğini Save As yapıp test.vbs olarak kaydediyoruz.Test.vbs dosyasını test etmek için çift tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi bir messagebox yapısı çıkıyor, burada Yes veya No ya tıklamanız bir değişiklik yapmayacaktır. Script içeriğini istediğiniz şekilde genişletebilir ve uygulayabilirsiniz.


Script dosyasını kullanıcılara Profile / Logon script altında yazıyoruz.


Home Folder

Kullanıcı belgelerini merkezi bir yönetim sağlama amacıyla bir yerde toplama işine yaramaktadır. Örneğin kullanıcımızın sadece Documents klasörünü sunucu üzerinde oluşturacağımız bir klasöre yönlendirebiliriz.

Bunun için sunucu üzerinde Home isimli bir dosya oluşturuyorum ve Everyone Full Access paylaşıma açıyorum. Sonra kullanıcı özelliklerinden Zeus kullanıcım için Profile / Home Folder / Connect yolundan Z harfini seçip \\ARTEMIS\Home\%username% path belirtiyorum.


Test etmek için Zeus kullanıcımla login olduğumda Z network drive geldiğini görüyoruz.


İstenirse My Documents üzerinde Location değiştirilerek kullanıcının Belgelerim içine kaydettiği bütün dökümanları Artemis sunucusundaki Home dosyası içerisinde saklamak mümkün olacaktır.


 


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.