En iyi bulut sağlayıcıları 2018

En iyi bulut sağlayıcıları 2018: AWS (Amazon Web Services) , Microsoft, Google Cloud Platform, IBM Cloud, Oracle Cloud , Alibaba Cloud karşılaştırması

Bu yazıda yıllık çalışma oranları, hibrit bulut stratejileri ve yapay zeka ile makine öğrenimi ile bulut sağlayıcıları arasındaki yaklaşımlara bir bakış atıyoruz.

Doğru bulut sağlayıcısını seçmek, ölçeğin ötesine geçen gittikçe artan bir tartışmaya dönüşüyor. Hepimiz büyük bulut oyuncularını biliyoruz – Amazon Web Services , Google Cloud Platform, IBM Cloud ve Microsoft Azure ancak bunların karşılaştırması, kuruluşunuzun ihtiyaçlarına bağlıdır.


İşte bu tür bulut sağlayıcılarını karşılaştırma konularından sonra Oracle ve Alibaba’nın nasıl oyuna girdiğini irdeleyeceğiz.

Öncelikle, dikkat edilmesi gereken birkaç nokta: Bu genel bulut sağlayıcıları listesi, yazılım, platform ve servis olarak altyapı hizmeti sunan servis sağlayıcıları etrafında döner. (Yani SaaS, PaaS ve IaaS) Kurumsal yazılım yığınının bir kısmında uzmanlaşan birçok bulut sağlayıcı vardır.

Giderek, şirketler büyük genel bulut sağlayıcılarını bir uzmanla birlikte birleştirecektir. Başka bir deyişle, Salesforce’un Amazon İnternet Servisleri, Google Cloud Platform ile ortaklıkları var ve IBM ile de çalışıyor. Workday ve IBM birçok cephede yakından bağlantılı.

En büyük genel bulut oyuncuları arasında, ürünlere, finansallara ve fiyatlamaya dair açıklık ve şeffaflık her zamankinden daha iyi. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, halka açık yorumlar, kazanç raporları ve RightScale’in 2018 Bulut Raporuna dayanan büyük genel bulut oyuncularına bir bakış burada verilmektedir.

Gelir çalıştırma oranı (Revenue run rate)

Dördüncü çeyrek, büyük genel bulut oyuncuları için bir dönüm noktası sağladı: Google bulut gelirlerine bir rakam daha ekledi.

Google’ın dördüncü çeyrek kazançlarının çağrısında, CEO Sundar Pichai G Suite ve Google Cloud Platform’un şu anda çeyrek başına 1 milyar dolarlık bir işletme olduğunu söyledi. Pichai dediki;

“Google Cloud platformunun , Aralık 2017’de sona eren 12 aylık herkese açık verilere dayanan rapora göre, dünyanın en hızlı büyüyen büyük kamu bulut sağlayıcısı olduğuna inanıyoruz. Ayrıca müşterilerle giderek daha büyük ve daha stratejik anlaşmalar yapıyoruz. Hatta, tüm bulut ürünlerinde 1 milyon $’dan fazla değeri olan bir çok anlaşma 2016’dan 2017’ye kadar üç katından fazlaya çıktı.”

“We believe that Google Cloud platform, based on publicly reported data for the 12 months ending December 2017, is the fastest growing major public cloud provider in the world. We’re also increasingly doing larger, more strategic deals with customers. In fact, a number of deals worth over $1 million across all cloud products more than tripled from 2016 to 2017”

Jefferies analisti Brent Thill, Google’ın bulut gelirinin yarısının G Suite’ten geldiğini tahmin ediyor.

Google, bulut işi etrafında biraz bilgi sunarken, satış açısından bir hiyerarşi oluşturmak çok daha kolay hale geldi. Microsoft, son çeyreğinde ticari bulut gelirini ve 21 milyar dolar üzerindeki yıllık çalışma oranını açıkladı.

cloud-run-rate-2018.png

Amazon İnternet Servisleri güçlü dördüncü çeyrek büyümesi ve yıllık 20.4 milyar dolarlık çalışma oranı gösterdi. AWS’nin tüm Amazon’un 2017 faaliyet gelirlerine karşılık geldiğini belirtmek gerekir.

IBM’in yazılım, platform ve altyapıyı içeren hizmet olarak bir geliri 10 milyar dolardan fazla.

Ve bulutun ilerlemesiyle ilgili satırsonu bir hesap olan Oracle, ölçeğe kavuştu ve otonom özelliklerin ve hizmet olarak verilerin farklılaştırıcı olduğunu iddia ediyor.

İzlemeye diğer bir bulut satıcısı, birçok yönden Çin tabanlı bir AWS olan Alibaba’dır. Alibaba, hızlı bir şekilde özellikler ekliyor, yapay zeka üzerine oynuyor ve büyük bir e-ticaret işi yürütüyor. Tanıdık geliyor mu?

Kurumsal benimseme (Enterprise adoption)

Büyük kamu bulut sağlayıcılarına baktığınızda, AWS ve Microsoft Azure’un en iyi ikili olduğu açıktır. RightScale’in birçok endüstride ve şirket büyüklüğünde 997 katılımcıyla yaptığı anket, hikayeyi anlatıyor.

stacking-up-cloud-vendors-2018-right-scale-2.png

stacking-up-cloud-vendors-2018-right-scale-1.png

Microsoft vs AWS hikayesi ile ilgili sorun, iki bulut devinin tam olarak iyi senkronize olmamasıdır. Microsoft’un ticari bulut geliri, satışlarda baskın olan Office 365’i içerir.

msft-commercial-cloud-q2.png

Ticari bulutta yer alan başlıca hizmetler Azure; Office 365 iş hizmetleri (Exchange Online, SharePoint Online, Kurumsal Çevrimiçi Skype, Microsoft Teams); Dynamics 365; ve Kurumsal Mobilite + Güvenlik Paketi (EMS).

Başka bir deyişle, Microsoft’un ticari bulut işi AWS’den daha çok Google Cloud Platform ve G Suite’ye benziyor.

RightScale anketine dayanan net bir nokta, genel bulut pastasının tüm büyük oyuncular için büyüyor olmasıdır.

Buradaki önemli nokta, Bu bulut sağlayıcılarının, maliyetleri optimize eden ve satıcıları sık sık birbirlerine karşı fiyat kırdıran kurumsal müşterileri paylaşması muhtemeldir.

Melezlere Bakış (Hooks into hybrid)

İşletmeler yığınlarında birden fazla bulut oyuncusuna sahip olmak isterken, aynı zamanda özel bulutlarını da çalıştırıyorlar. Bu hibrit bulut yaklaşımı, büyük ihtimalle yakın gelecek için devam edecektir.

Bu gerçek, AWS’de çalışan VMware’in neden bu kadar çok çekime sahip olduğunu açıklar. Yüzeyde VMware ve AWS garip bir çift gibi görünüyor, ancak ortaklık birden fazla cephede karşılığını alıyor.

Öncelikle, RightScale’in anketine dayanarak buluttaki sanal makinelerin sayısını kontrol edin.

vms-in-the-cloud-right-scale-2018.png

virtual-machines-in-the-cloud-2017.png

Özel-genel bulut karşılaştırması yapıldığında puan kartına bir bakış.

aws-vs-azure-vs-google-vs-ibm.png

Görünüşe göre, Her genel bulut büyük oyuncusunun bir melez (hybrid) hikayesi var. Ve hepsinin hikayesi birbirinden biraz farklı.

Microsoft Azure, kurumsal veri merkezindeki tüm Windows Server müşterileriyle bağlantı kurabilir ve kendi bulutuna sığabilir.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin mali ikinci çeyrek kazançlarına tekrar tekrar hibrid bulut vaad etti. Nadella dedi ki:

“Benim için her şey yeni bir uzun vadeli trend olan bir mimari avantaja sahip olmaktan ibarettir. Dolayısıyla akıllı bulut ve yapay zeka düşündüğümüzde ve bunu Azure işine getirdiğimizde, her katmanda görebilirsiniz. Altyapı söz konusu olduğunda, Azure ve Azure Stack ile gerçek hibrit bulut bilişimi sağlayan tek bulut sağlayıcısıyız. Veri katmanına gelince, gerçek bir eşsizliğe sahibiz.”

“For me, it all comes down to really having an architectural advantage on what is a new secular trend. So when we think about the intelligent cloud and the intelligent edge and then bring that to the Azure business, you can see it at each layer. When it comes to infrastructure, we’re the only cloud provider that provides true hybrid cloud computing with Azure and Azure Stack. When it comes to the data tier, we have real uniqueness.”

Microsoft’un Azure bahisi, genel bulut, veri merkezi, nesnelerin interneti ve edge ve veriler arasında tutarlı bir yığının hibrit yaklaşımlarla işletmelerin kazanılacağıdır.

AWS’nin VMware ile eşleştirildiği ve Microsoft’un şirketler genelinde kendi yığınına sahip olduğu düşünüldüğünde, Google Cloud Platform, hibrit veri planı ile Cisco’ya bağlandı.

Ekim ayında Google ve Cisco, ağ devinin altyapısını Google’ın hizmetleriyle daha iyi ilişkilendiren bir ortaklığın ana hatlarını belirtti. Kubernetes, Istio ve Apigee, Cisco-Google çabasında bir tutkal görevi görüyor.

Google-Cisco ortaklığı küçümsenmemelidir – özellikle de ortaklığın çoğunun container’ların etrafında döndüğü düşünüldüğünde. Container kabulü – özellikle Kubernetes ve Docker – RightScale araştırmasında ortaya çıktı ve gelecekteki mimari planlara göre pişiriliyor gibi görünüyor.

Bulut sistemi ve özel bulut cephelerinde, Microsoft ve Oracle, Cisco ve IBM gibi tümleşik donanım ve servis sistemlerine sahiptir.

AI’nın (yapay zeka) rolü ve makine öğrenimi

Bulut satıcılarından neredeyse her kazanç konferansında, makine öğrenimi ve yapay zeka, en yüksek ilgiyi ve beklentiyi aldı.

AWS, çoklu AI ve makine öğrenim hizmetlerine sahiptir ve Alexa’nın ön kademe olarak en popüler dijital asistanıdır.

Google Cloud Platform, gelecekteki büyümesini makine öğreniminde de bekliyor.

Google CEO’su Pichai dedi ki:

“Herkesin kendi ihtiyaçları için makine öğrenimini kullanmasını istiyoruz. Kısa bir süre önce Google Cloud müşterilerinin Auto ML’e erişimini sağladık. Bu da karmaşık yeni kayıtlar oluşturmayı çok daha kolay hale getiriyor. Birkaç hafta önce piyasaya sürüldüğünden beri, 10.000’den fazla müşteri denemek için kaydoldu.”

“We want everyone to be able to use machine learning for their own needs. We recently gave Google Cloud customers access to Auto ML, which makes it far easier to build complex new enrollments. Since its launched a few weeks ago, over 10,000 customers have already signed up to try.”

Gerçekten de, AutoML, Google Cloud Platform’un daha geniş stratejisinin bir parçasıdır. Bu strateji, bir işletmede bir ayak tutmak için makine öğrenimi ve yapay zeka kullanımı etrafında dönüyor ve daha sonra oradaki formu genişletiyor.

AWS, AI ve makine öğrenimi yaklaşımını farklı kullanıyor. Neden ? AWS, şirketinizdeki bilgi işlem ve bulut depolama için zaten var, bu yüzden AI hizmetleri zaten ihtiyaçtan fazla alınmış ve satışta payı olan bir genişleme.

Microsoft, yapay zeka ve makine öğrenimi kullanıyor ve Azure İnternet hizmetlerini bir araya getiriyor.

Bu arada, IBM Watson platformu ile daha çok bulut tabanlı bir veri işletim sistemi olmak istiyor.

Oracle makine öğrenimini, bulut hizmetlerini daha otomatik ve kendi kendini iyileştiren hale getirmek için kullanıyor.

Bunları üst üste eklediğimizde, herhangi bir kurumsal teknoloji alıcısının sindirmeksi için çok fazla veri mevcut. Yapay zeka ile ilgili endişelerin size terletmesine izin vermeyin. Çünkü, büyük ihtimalle, Şirketinizde birden çok makine öğrenimi ve AI sağlayıcıları olacak. Sonunda, işe yarayan bulut ve makine öğrenim modellerini seçebilirsiniz ve bu da bir portföy yaklaşımı anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.