AWS vs Azure vs Google: Bulut Üstünlüğü Savaşı

AWS vs Azure vs Google: Bulut Üstünlüğü Savaşı

Her geçen yıl, bulutlara göç etmenin, şirketlerin uzun vadede gerçekten rekabet etmeleri ve ayakta kalmaları için tek yol olduğu daha açıkça görülüyor. Start-up işletmelerden Fortune 500 devlerine kadar artan sayıda işletme bulut bilişim teknolojisini benimsiyor ve bu da CIO’lar ve işletme sahiplerinin çok sayıda sağlayıcı, özellik, ürün, hizmet, hibrit çözüm ve eğitim seçenekleri ile karşılaştığı anlamına geliyor.

Benzer şekilde, IT uzmanları, iş piyasasında rekabet avantajı elde etmek için hangi ürünler üzerindeki becerilerini geliştirmeleri gerektiğine bakıyor; ve sonuç olarak dünya genelindeki bulut hizmetleri pazarının 2017’de 153 milyar dolardan 2019’in sonuna kadar yaklaşık % 21,4’lük etkileyici bir artış ile 186.4 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Hangi bulut sağlayıcı en iyisi?

Herhangi bir profesyonel size, işletmenizin maksimum verimlilikle çalışması için ihtiyaç duyduğu bulut hizmetlerini belirleme konusunda, tüm ihtiyaçlara uygun tek bir çözüm bekleyemeyeceğinizi söyleyecektir. Her organizasyonun kendi teknolojik parmak izi vardır; dikkate alınması gereken kendine özgü gereksinimleri, hedefleri ve operasyonel nüansları bulunur.

Bunu göz önünde bulundurarak, işiniz için mükemmel uyumun lider satıcıların farklı ürün ve hizmetlerinin karışımından oluşan gerçekten hibrit bir yaklaşım olabileceğini hatırlamakta fayda var.

Bulut sağlayıcı karşılaştırması: Üç Büyükler

Bulut sağlayıcıları için hızlı bir arama, endüstrideki en iyi üç adı ortaya çıkarır: Amazon Web Hizmetleri (AWS), Microsoft Azure ve Google Cloud Platform.

Amazon İnternet Servislerinin Artıları ve Eksileri (AWS)

AWS, 12 yıl önce ilk büyük bulut satıcısı olarak oyuna erken girdi ve bu sayede pazar payının% 33’ünü eline aldı ve yalnızca 2018’de Amazon için 1.4 milyar dolar gelir üretti.

AWS’nin sahip olduğu en büyük güç şüphesiz bulut pazarındaki olgunluğu, baskınlığı, başarısı ve popülerliği ile faaliyetlerinin büyüklüğüdür. AWS, geniş ve sürekli büyüyen bir ürün ve hizmet yelpazesine ve tartışmasız pazarın sunduğu en kapsamlı veri merkezleri ağına sahiptir. Bugün AWS, işletmeye hazır ürün pazarlayan çok sayıda kaynak ve kullanıcıyı denetleme konusunda belki de en zengin yetenekleri sunan ve en köklü satıcı olarak ayakta durmaktadır.

Gartner’ın bulut IaaS satıcıları hakkındaki raporu, AWS’nin pazarda net bir lider olmaya devam ettiğini ve bulut ortamına hâkim olduğunu ve açıkça bulut teknolojisi alanına erken girmekten fayda sağladığını gösteriyor. Microsoft Azure, mevcut Microsoft müşterilerinin tercih ettiği hizmet olarak önem kazanıyor ve Google bulut savaş alanına nispeten yakın bir zamanda ‘lider’ olarak girmiş bulunuyor.

Alibaba Cloud ve Oracle Cloud gibi diğer zorlu rakipler son birkaç yılda popülerliklerini artırırken, AWS, bulut bilişim sektöründe güçlü bir lider olmaya devam ederken rakipleri Azure ve Google Cloud pazarda kendi mütevazı paylarını edinmeye çalışıyorlar.

Artıları

Eksileri

Kapsamlı altyapı uygulamaları yelpazesi

Daha geleneksel işletmeler için çok çeşitli altyapı seçenekleri zorlayıcı olabilir

Son derece esnek

Hibrit seçenekleri mevcut, ancak öncelik yok

Mevcut dijital altyapısı olan kullanıcılar için kolay geçiş

Eski sistemlerde çalışan kuruluşlar daha uzun göç süreleri yaşayabilir

Sık güncellenen ve korunan

 

Ücretsiz seviye mevcut (Free Trial)

 

Güvenlik üzerinde daha fazla kontrol

 

Ölçeklenebilirlik

 

Uygun maliyetli fiyatlandırma modeli

 

Hızlı kurulum

 

Büyük işletmelere destek

 

Microsoft Azure’un Artıları ve Eksileri

Microsoft, bulut sahnesinde AWS’den biraz sonra ortaya çıkmış, ancak mevcut şirket içi tekliflerini (örneğin, Windows Server, Office, SQL Server, SharePoint, Dynamics vb.) bulut için uyarlayarak bu açığı kapatmıştır.

İlk piyasaya sürülmesinden yedi yıl sonra Azure, işletmelere çok çeşitli özellikler, güçlü açık kaynak desteği ve diğer Microsoft araçlarıyla kolay entegrasyon sağlamasıyla AWS için güçlü bir rakiptir. Microsoft ürünü olarak Azure, hiç şüphesiz sadık Microsoft müşterileri arasında marka tanınırlığından yararlanır.

Azure gerçekten kurumsal kullanıma hazır bir platform olarak sınıflandırılmış olsa da, yukarıda belirtilen Magic Quadrant raporunda Gartner, birçok kullanıcının “Microsoft’un bir kurumsal satıcı olarak uzun geçmişine bakıldığında, hizmet deneyiminin beklenenden daha az kurumsala hazır hissettiğini” düşündüğünü belirtmiştir. Kullanıcılar da ayrıca, teknik desteği, eğitimi ve DevOps desteğini, sağlayıcıyı kullanırken karşılaştıkları bazı temel eksik noktalar olarak belirtmiştir.

Artıları

Eksileri

Yüksek kullanılabilirlik

Önemli derecede yönetim gerektirme

Güvenliğe güçlü odaklanma

Platform uzmanlığı gerektirme

Ölçeklenebilirlik

Daha sınırlı geriye dönük uyumluluk

Etkin maliyetli

Diğer önde gelen satıcılardan daha pahalı

Güçlü IaaS ve PaaS seçenekleri

Kullandıkça öde seçeneği için ek ücret

Açık kaynak desteği

Müşteri hizmetleri

Hibrit bulut

Daha az işletmeye hazır

Google Cloud Platformunun Artıları ve Eksileri

Bulut pazarına geç giren bir firma olarak, Google Cloud Platform (GCP) doğal olarak daha sınırlı bir servis yelpazesi sunar ve AWS / Azure tarafından sunulan aynı küresel veri merkezleri ağına sahip değildir. Bununla birlikte, müşterilere üç ana akışta çok uzmanlaşmış bir hizmet sunar: büyük veri, makine öğrenmesi ve analitik. Ek olarak, iyi bir ölçek ve istikrarlı yük dengelemenin yanı sıra, düşük yanıt süreleri ile de meşhurdur.

Google’ın konteyner teklifleri, kullanıcılara şu anda rakipler AWS ve Azure tarafından da çok kullanılan Kubernetes standartlarını geliştirdikleri için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Müşteriler, hibrid bir çözümde GCP’yi ikincil bir satıcı olarak seçme eğilimindedir, ancak Amazon’la doğrudan rakip olan ve bu nedenle AWS’yi kullanamayan kuruluşlar arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. GCP’nin açık kaynak kodlu ve DevOps merkezli olduğunu ve bunun bir sonucu olarak Microsoft Azure ile iyi şekilde bütünleşmediğini not etmek gerekir.

Artıları

Eksileri

Diğer Google hizmetleriyle mükemmel entegrasyon

bileşenlerin çoğunluğu Google tescilli teknolojisine dayalı; Sanal Makineler üzerinde gerçek kontrol yok

Hızlı I / O

Sınırlı programlama dili seçimi

Güçlü veri analizi ve depolama

Platformdan başka bir satıcıya karmaşık geçiş

işbirliğini kolaylaştırır

Daha az özellik / servis

Cloud tabanlı iş için tasarlandı

Daha az küresel veri merkezi

İyi taşınabilirlik ve açık kaynak entegrasyonu

 

AWS vs Azure vs Google: Fiyatlandırma

Bir bulut satıcısının seçimine gelince, fiyatlandırma yapıları çok karmaşık ve anlaması biraz zor. Bunun temel nedeni, sağlayıcıların müşterileri faturalandırmasının tek bir yolu olmadığı; örneğin, AWS ve GCP saniye olarak ücret alırken, Azure müşterilerine dakika olarak fatura etmektedir. İlk bakışta bu fark çok önemli gibi görünmeyebilir, ancak bu, yüzlerce veya binlerce sanal makineyi kurmanın maliyetini hesaplarken hızla değişebilir.

Birçok satıcının indirim de yapması, sorunları biraz daha karmaşık hale getirmektedir

     

Price per instance per hour*

 

vCPU

Memory (GB)

AWS

Azure

GCP

General Purpose

2

8

$0.0928

$0.0850

$0.1070

4

16

$0.1856

$0.1700

$0.2140

8

32

$0.3712

$0.3390

$0.4280

Compute Optimized

2

4

$0.0850

$0.0850

$0.0813

4

8

$0.1700

$0.1690

$0.1626

8

16

$0.3400

$0.3380

$0.3253

Memory Optimized

2

16

$0.1330

$0.1330

$0.1348

4

32

$0.2660

$0.2660

$0.2696

8

64

$0.5320

$0.5320

$0.5393

* * Fiyatlar, üreticilerin mevcut talep üzerine fiyatlandırma yapısına göre hesaplandı.

AWS vs Azure vs GCP: Güvenlik

AWS, Sanal Özel Bulut (VPC) için siber güvenlik devi Fortinet’in hizmetlerini kullanarak, en üst düzey güvenliği ile alkış almaktadır. Azure, veri ve uygulamalarında optimize edilmiş güvenlik hizmetleri sağlamak ve geçiş konusunda güvenlik maliyetlerini en aza indirgemek için Fortinet ile birlikte çalışmakta, GCP ise gelişmiş güvenlik ve güvenlik duvarı için FortiGate Yeni Nesil Güvenlik Duvarı’nı kullanmaktadır.

Security Service

AWS

Azure

GCP

Authentication/Authorization

Identity and access management (IAM)

Active Directory/Active Directory Premium

Cloud IAM/ Cloud Identity-Aware proxy

Data encryption

Key management service

Storage service encryption

 

Firewall

Web application firewall

Application gateway

 

Identity Management

Cognito

Active directory B2C

 

Cloud services (with protection)

Shield

DDoS protection service

 

Peki hangi sağlayıcı benim için daha doğru?

Her bulut taşıma projesi kendi parmak iziniz kadar benzersizdir ve şirketinizin özel ihtiyaçlarına, hedeflerine, endüstrisine ve kaynaklarına bağlıdır. Yalnızca 2018’de, büyük işletmelerin% 80’inden fazlası multi-cloud yaklaşımı için işe girişmiş; sonuçta % 51’i hibrit bir çözümü seçmiştir (genel ve özel bulutları birleştirerek). İşletmeniz için doğru bulut satıcısını ararken, özel gereksinimlerinizi ve iş yükünüzü göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun ve cevabın gerçekten iki veya üç bulut sağlayıcısının birleşimi içinde olabileceğini unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.